ماجرای احتکار 5 میلیون ماسک دیجیکالا + دفاعیه دیجی کالا

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به نام خدا و با سلام خدمت شما همراهان گرامی. مجله آموزشی پاسخجو که با هدف کمک به آموزش و یادگیری کاربران ایرانی راه اندازی شده است ، به هیچ عنوان به دنبال حاشیه نبوده و حتی الامکان از پیگیری مسایل سیاسی و … پرهیز می نماید.

اما امروز در صدا و سیما ، ویدیویی مشاهده کردیم که درآن سایت دیجیکالا که به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی کشور ، فعالیت میکند ، به احتکار بیش از 5 میلیون ماسک متهم شد. از آنجا که زمینه فعالیت ما ، آی تی و تکنولوژی می باشد ، تصمیم گرفتیم تا این قضیه را پیگیری کنیم و نتیجه را به اطلاع شما برسانیم.

ویدیویی که در شبکه ایران کالا مبنی بر احتکار ماسک در دیجی کالا منتشر شد :

در برنامه ای که در شبکه ایران کالا ، پخش شد ، مجری اعلام کرد که در این انبار ، حدود 5 میلیون ماسک موجوده و بعد هم با آقای ضاربیان ، رییس شعبه 62 گشت تعزیرات مصاحبه کرد.

متنی که در سایت ایران کالا در این رابطه منتشر شد :

ایران کالا

در گشت مشترک تعزیرات بیش از ۵ میلیون ماسک بهداشتی از انبار دیجی کالا کشف شد

ضاربیان رییس شعبه ۶۲ سازمان تعزیرات حکومتی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار شبکه ایران کالا با اعلام این خبر گفت : با استعلامی که از وزارت بهداشت انجام دادیم دیجی کالا حق عرًه و فروش ماسک را نداشته و این حجم از ماسک های کشف شده هم مصداق احتکار و هم عرضه خارج از شبکه است
به گفته ضاربیان هنوز هم انبارهای دیگری در حال بازدید است که گزارش آن در صورت مشاهده  تخلف اعلام خواهد شد
رییس شعبه ۶۲ سازمان تعزیرات حکومتی درباره سرنوشت ماسک های کشف شده هم گفت : این اقلام برای عرضه در بازار تحویل مراکز مجاز داده می شود و با صاحبان آن نیز برخورد قانونی خواهد شد.

برای مشاهده ی این ویدیو در سایت این شبکه اینجا را کلیک کنید. 

اندکی بعد ، دیجی کالا ، بیانیه ی مطبوعاتی خود با عنوان :” بیانیه مطبوعاتی دیجی‌کالا؛ گزارش صداوسیما درباره احتکار ماسک توسط دیجی‌کالا کذب است ” در اتاق خبر سایت منتشر کرد که متن آن بدین شرح می باشد :

صبح  امروز در حالی که همکاران عملیات ما، علی‌رغم نگرانی‌ شیوع ویروس کرونا، در حال آماده‌سازی و ارسال ماسک‌های سفارش گذاشته شده مشتریان دیجی‌کالا بودند، مامورین سازمان تعزیرات حکومتی به مرکز پردازش دانش مراجعه کردند و بدون توضیح ۳۴ هزار عدد ماسک فروخته شده به مشتریان دیجی‌کالا را جمع‌آوری کردند. در حالی که طبق صورت جلسه سازمان تعزیرات ۳۴ هزار ماسک موجود بوده است، این عدد در گزارش مغرضانه شبکه تلویزیونی ایران کالا، به دروغ ۵ میلیون عدد عنوان شد.

لازم به ذکر است که کلیه این ۳۴ هزار عدد ماسک در چندین روز پیش به فروش رفته و به نوبت در حال آماده‌سازی و ارسال به مشتریان بوده‌ است. ضمنا دیجی‌کالا در راستای مسئولیت اجتماعی خود از فروش این ماسک‌ها هیچ انتفاع مالی نداشته و این ماسک‌ها را با قیمت خرید به فروش رسانده است. بر این اساس هرگونه ادعای احتکار و سواستفاده از ارائه‌ی این خدمات به هموطنان در سراسر ایران، بی‌اساس، مغرضانه و کذب کامل است.

این اتفاق در حالی رخ داده که دیجی‌کالا چهار روز پیش طی نامه‌ای رسمی به وزارتخانه‌های ارتباطات، بهداشت و صمت آمادگی خود را جهت در اختیار قرار دادن تمام توان لجستیکی و زیرساختی برای عرضه ماسک و کیت‌های بهداشتی را با حاشیه سود صفر و بدون هیچ چشم داشت اقتصادی، اعلام کرده بود. (نامه پیوست شده است). همانطور که پیش از این به اطلاع مردم عزیز کشور رسانده بودیم، دیجی‌کالا با تمام توان زیرساختی و لجستیکی خود برای هرگونه کمک در اختیار مردم و بخش سلامت کشور است. بر این اساس دیجی‌کالا تنها در هفته اول پس از اعلام خبر شیوع کرونا بیش از ۲۲۰ هزار ماسک با سود صفر توزیع کرده است.

ضمن عذرخواهی از ۸ هزار مشتری عزیز دیجی‌کالا که از نقاط دور و نزدیک کشور این ۳۴ هزار ماسک‌ را خریداری کرده بودند، اعلام می‌کنیم که این ماسک‌ها هم اکنون در اختیار معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت، قرار دارد و در نتیجه قادر به ارسال سفارش شما نیستیم. اطمینان خاطر می‌دهیم در اسرع وقت مبالغ پرداخت شده، به صورت کامل به مشتریان توسط دیجی‌کالا عودت داده می‌شود.

کارکنان دیجی‌کالا فرزندان این کشور هستند و در این شرایط سخت بدون تعطیلی، با پذیرش همه خطرات و با تمام توان در کنار مردم عزیز ایران ایستاده‌اند.

خاطر نشان می‌شود براساس ماده ۶ بند ۱۱ قانون مطبوعات؛ شبکه ایران کالای صداوسیما و کلیه رسانه‌هایی که این خبر را منتشر کرده‌اند ملزم به انتشار تکذیبیه دیجی‌کالا هستند. شکایت و پیگیری حقوقی برای دیجی‌کالا محفوظ است.

ضمنا فایل پی دی اف مربوط به نامه دیجی کالا به وزارت ارتباطات نیز در این بیانیه پیوست شده است :

 

 

بنظر شما حق با کیست ؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از درج هر گونه نظر تبلیغاتی ، توهین آمیز و نامرتبط خودداری کنید.