چطور تاچ پد ( سطح لمسی ) لپ تاپ را غیر فعال کنیم؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

با سلام و درود خدمت شما همراهان گرامی مجله آموزشی پاسخجو. در این پست قصد داریم تا نحوه غیر فعال کردن تاچ پد ( ماوس ) لپتاپ را به شما آموزش دهیم.

آموزش غیرفعال کردن تاچ پد لپ تاپ

اگر شما هم اهل تایپ کردن با لپ تاپ هستید ، ممکن است تاچ پد لپ تاپ برای تان مزاحمت هایی ایجاد کند باعث عصبی شدن تان شود. همواره توصیه ما به کاربران لپتاپ ، استفاده از ماوس جانبی به جای سطح لمسی ( تاچ پد ) می باشد. علت آن هم عدم کارکرد صحیح ، مزاحمت هنگام تایپ و … می باشد و برای غیر فعال کردن آن راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

غیرفعال کردن تاچ پد بصورت سخت افزاری

تولید کنندگان لپ تاپهای جدید برای رفع مشکلاتی که توسط tuchpad ممکن است بوجود بیاید ، راهکارهای سخت افزاری از جمله تعبیه کلید خاموش و روشن کردن تاچ پد را ارائه میدهد و برای یافتن دکمه آن می بایست بدنه لپ تاپ را بررسی کنید تا دکمه را پیدا کنید. البته ممکن است در برخی لپ تاپ های هم با استفاده از کلیدهای صفحه کلید ، امکان فعال و غیر فعال کردن آن وجود داشته برای مثال فشردن دکمه FN+F7 و …

میتوانید از طریق سایت سازنده نیز ، به اطلاعاتی در این زمینه دست یابید.

غیرفعال کردن تاچ پد بصورت نرم افزاری

درصورتیکه ازطریق روش بالا موفق به غیرفعال سازی تاچ پد نشده اید ، نگران نباشید ، راهکارهای نرم افزاری مختلفی هم برای این کار وجود دارد که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

از طریق آیکون مربوط به این ابزار در نوار اعلانات منوی استارت ( گوشه سمت راست )

با کلیک روی ایکون تاچ پد در نوار اعلانات منوی استارت به گزینه های فعالسازی و غیر فعالسازی این ابزار ، دسترسی خواهید داشت. البته ممکن است در برخی از لپ تاپ ها شکل و رنگ آن متفاوت باشد. از همین رو ، می بایست دقت بیشتری روی این قسمت داشته باشید. ممکن است در برخی از لپ تاپ ها هم این ابزار را نتوانید در این قسمت بیابید و برای مدیریت آن باید روشهای دیگر را بررسی کنید.

مدیریت تاچ پد از طریق کنترل پنل

اگر از طریق روشهای بالا موفق به غیر فعال سازی تاچ پد نشده اید ، همین الان وارد کنترل پنل شوید. به احتمال زیاد نرم افزار مدیریت تاچ پد توسط سازنده ، بین ایکونهای این صفحه موجود باشد. اما اگر نبود ، وارد قسمت مربوط به تنظیمات ماوس شوید و در زبانه های پنجره تنظیمات ماوس ، این برنامه را مشاهده خواهید کرد.

غیرفعال کردن تاچ پد از طریق Device Manager

با ورود به Device Manager از طریق راست کلیک روی آیکون Computer و یاگزینه device manager در کنترل پنل ، میتوانید به درایور های نصب شده روی لپ تاپ دسترسی داشته باشید. برای غیر فعال کردن این ابزار ، می بایست روی درایور آن کلیک راست کنید و گزینه Disable را کلیک نمایید.

غیرفعال کردن tuchpad از طریق نرم افزار های جانبی.

علاوه  بر روشهای فوق ، نرم افزارهایی هم برای اینکار ساخته شده اند که میتوانند کار شما را راحت کنند. برای مثال دو نرم افزار tuchpad Pal و یا Tuchfreeze از جمله نرم افزار های کاربردی هستند که دراین زمینه میتواننید از آنها استفاده کنید. بزودی این نرم افزارها به لیست نرم افزارهای کاربردی سایت پاسخجو افزوده خواهد شد.

نکته اساسی که در این زمینه باید به آن توجه داشت ، این است که با غیر فعال کردن تا پد ، ممکن است مشکلاتی برای دستگاه ایجاد شود و باید همیشه ماوس جانبی همراه داشته باشید تا بتوانید آن را فعال نمایید.

در صورتیکه با روشهای فوق موفق به انجام این کار نشده اید و یا روشی دیگر ، برای این کار میشناسید ، ازطریق نظرات همین پست اعلام کنید.

اگر شما هم روشی برای غیرفعال کردن تاچ پد لپ تاپ میشناسید ، از طریق نظرات همین پست با ما در میون بگذارید.

منبع : pcworld

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از درج هر گونه نظر تبلیغاتی ، توهین آمیز و نامرتبط خودداری کنید.