کرونا ویروس 2019 و هر آنچه درباره آن باید بدانیم.

همان طور که میدانید ، این روزها ویروسی به نام کرونا در کشور چین متولد شده و در حال حاضر کشور های زیادی گرفتار این ویروس شده اند و در حال تلاش برای از بین بردن آن هستند که کشور عزیز مان هم از این جریان مستثنی نیست. این ویروس تا کنون در بیش از 100 کشور دیده شده و افراد زیادی به آن آلوده شده اند و متاسفانه عده ای هم جان خود را از دست داده اند .

با توجه به حساسیت بالای این موضوع ، گروه تحریریه ی پاسخجو تصمیم به تهیه و انتشار این مقاله گرفته و امیدواریم بتوانیم ، در این زمینه اطلاع رسانی های لازم را انجام دهیم . تیم پاسخجو ، برای تمام هموطنان عزیز آرزوی سلامتی و برای درگذشتگان این فاجعه ، از خداوند منان طلب آمرزش می نماید.

کرونا ویروس چیست و تاریخچه پیدایش آن.

ویروس کرونا coronavirus 2019

این ویروس برای اولین بار در تاریخ 31 دسامبر 2019 در شهر ووهان کشور چین ، مشاهده شد . این ویروس که گفته میشود از خفاش به انسان منتقل شد ( همون طور که میدونید چشم بادومی های عزیز به هیچ موجودی رحم نمیکنند و هر خزنده و جونده و پرنده و حشره و … رحم نکرده و کلا هر موجود متحرکی رو به به چشم غذا می بینند ) و خفاش ها هم از این قضیه مستثنی نبوده و چینی ها ازشون سوپ خفاش درست کرده و نوش جان کردند و محققین هم همین قضیه رو دلیل شیوع ویروس کرونا می دونند.

علائم و نشانه های کرونا ویروس چیست ؟

کرونا ویروس علائم و نشانه های مختلفی دارد که با توجه به نوع کرونا ویروس ، میتواند از نشانه های سرماخوردگی عادی تا تب ، سرفه ، تنگی نفس و مشکلات تنفسی حاد باشد. همچنین ممکن است بیمار ، سرفه های چند روزه بدون دلیل نیز داشته باشد. همان طور که گفته شد این ویروس انواع مختلفی دارد که یکی از خطرناک ترین انواع آن ، کروناویروس مرس می باشد که بر خلاف سارس ، علاوه بر دستگاه تنفسی، ارگانهای حیاتی دیگر بدن مثل کلیه و کبد را نیز درگیر میکند.

همچنین در موارد حاد ، مشکلات گوارشی نظیر اسهال ، نارسایی حاد تنفسی ، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده است که این مورد میتواند بیمار را به همودیالیر نیازمند کند. (ویکی پدیا)

چگونه از خود در برابر کرونا ویروس محافظت کنیم و خود را ایمن نگه داریم ؟

در ادامه به بررسی روشهای محافظت از بدن در برابر کرونا ویروس که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) منتشر شده است خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

شستشوی مرتب دستان

مرتبا در طول روز ، دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید و یا آنهارا با صابون بشویید چراکه این کار باعث از بین رفتن ویروسهایی میشود که ممکن است روی دستان شما باشد. همچنین توجه داشته باشید حتی الامکان، از لمس اشیا و وسایل در مکانهای عمومی از جمله صندلی و میله های اتوبوس و مترو ، دکمه های آسانسور ، دستگیره ی در ها ، شیر آب و … خودداری کنید و در صورت لمس ، حتما در اولین فرصت دستان خود را با آب و صابون و بشویید و یا از ژل ضد عفونی و الکل استفاده کنید.

حفظ فاصله اجتماعی

حداقل بین 1 متر (3 فوت) فاصله بین خود و هر کس که سرفه می کند یا عطسه می کند ، حفظ کنید. چرا؟ هنگامی که فرد سرفه می کند یا عطسه می کند ، قطرات مایع کوچکی از بینی یا دهان خود که ممکن است حاوی ویروس باشد ، می پاشند. اگر خیلی نزدیک هستید ، در صورت سرفه شدن فرد مبتلا به این قطرات ، ممکن است قطرات از جمله ویروس COVID-19 را تنفس کنید و آلوده شوید.

محافظت از دهان و بینی و مجاری تنفسی

سعی کنید حتی الامکان در خانه بمانید و درصورت نیاز به بیرون رفتن از خانه ، حتما از ماسک استفاده کنید. علت آن هم این است که ممکن است با دستان تان بسیاری از سطوح را لمس کنید و درصورتیکه دستان تان آلوده به ویروس شود ، میتوانند ، ویروس را به جشم ، بینی و یا دهان منتقل کنند .

بهداشت تنفس را تمرین کنید

اطمینان حاصل کنید که شما و اطرافیان ، بهداشت تنفسی خوبی را دنبال می کنید. این به معنای پوشاندن دهان و بینی شما با آرنج یا بافت خم شده هنگام سرفه یا عطسه است. سپس بلافاصله بافت مورد استفاده را دور بریزید.

چرا؟ قطره ها ویروس را گسترش می دهند. با رعایت بهداشت مناسب تنفسی ، از افراد اطراف خود در برابر ویروس هایی مانند سرماخوردگی ، آنفولانزا و COVID-19 محافظت می کنید.

مراجعه به پزشک در صورتیکه تب ، سرفه و مشکل در تنفس دارید

در صورتیکه علائم بالا را داشتید ، سریعا به بیمارستان مراجعه کنید.

اگر احساس کردید، بیماری فراتر از سرماخوردگی دارید ( تب بالا ، سرفه های شدید و مشکل در تنفس ) سریعا به بیمارستان مراجعه کنید. چرا که اینها علائم بیماری کرونا ویروس هستند و باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

(این مقاله بروزرسانی خواهد شد)

همچنین مقالات و اخبار و آموزشهای مرتبط با ویروس کرونا را از طریق لینک زیر دنبال کنید :

https://pasokhjo.com/medical/


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از درج هر گونه نظر تبلیغاتی ، توهین آمیز و نامرتبط خودداری کنید.