کدام نوع ماسک مناسب تر است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

استفاده از ماسک تنفسی می تواند تا حدود زیادی از ورود انواع آلودگی ها به دستگاه تنفسی انسان جلوگیری کند. امروزه با گسترش ویروس کرونا، اگر همراه با رعایت فاصله اجتماعی و اقدامات بهداشتی همچون شستشوی مکرر دست ها، از ماسک های چند لایه استفاده شود، تا حد زیادی از ابتلا به بیماری کرونا جلوگیری می گردد.

با توجه به تنوع ماسک و شیلد محافظ صورت در بازار، آشنایی با انواع ماسک و کاربرد آنها ضروری است. در این مقاله انواع ماسک تنفسی را معرفی کرده و به ویژگی ها و کاربردهای آنها پرداخته ایم. پس از مطالعه مقاله، می توانید قیمت ماسک را مشاهده کرده و خرید خود را انجام دهید.

یک ماسک مناسب باید بتواند دهان و بینی را به طور کامل پوشش دهد و محافظ مناسبی در برابر انواع ذرات آلاینده و ویروس ها باشد. ماسک از ورود و خروج ذرات تنفسی به هنگام عطسه، سرفه و صحبت کردن جلوگیری می کند. انواع مختلفی از ماسک ها وجود دارند که افراد می توانند متناسب با نیاز خود، آنها را انتخاب و خریداری کنند.

انواع ماسک

انواع متفاوتی از ماسک های تنفسی در بازار موجود هستند که با توجه به شرایط و محل استفاده انتخاب می شوند. انواع ماسک عبارتند از:

  • ماسک پارچه ای
  • ماسک جراحی
  • ماسک N95

ماسک پارچه ای

ماسک پارچه ای که در اطراف سر و یا در کنار گوش قرار می گیرد، با استفاده از لایه هایی از جنس پارچه، پوششی را در مقابل دهان و بینی ایجاد می کند. جنس پارچه، نوع الیاف بکار رفته و تعداد لایه، در میزان محافظت ماسک تأثیرگذار است.

البته این نوع ماسک نسبت به انواع دیگر، محافظت کمتری را ایجاد می کند و متخصصان اعتقاد دارند که این نوع ماسک ها نمی توانند به طور مطلوبی از ورود ذرات ریز و ویروس هایی همچون کرونا جلوگیری کنند.

ماسک جراحی

این نوع ماسک معمولاً در حین جراحی و یا سایر اقدامات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و از انواع تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) شناخته می شود. این ماسک ها یکبار مصرف هستند و به صورت گشاد و شل بر روی صورت قرار می گیرند.

ماسک جراحی در مقابل ذرات آلاینده بزرگ و پاشیدگی ها محافظت خوبی ایجاد می کند اما در مقابل ذرات ریز مقاومتی ندارد. این ماسک ها برای استفاده روزمره انتخاب مناسبی هستند. البته با توجه به نوع ساختار و نحوه قرار گرفتن بر روی صورت، نمی توانند در مقابل ذرات ریز ناشی از عطسه، سرفه و … محافظت خوبی داشته باشند.

انواع متفاوتی از ماسک های جراحی با ضخامت ها گوناگون در بازار موجود است. پس از کثیف شدن و استفاده از این ماسک های یکبار مصرف، لازم است ماسک در یک کیسه دربسته دور انداخته شود و پس از آن دست ها به طور کامل شسته شود.

ماسک N95

این ماسک ها که غالباً توسط کادر پزشکی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرند، با فیلتراسیون مطلوب خود، محافظت خوبی را در برابر ذرات ریزتر ایجاد می کنند. این ماسک ها به صورت کامل روی صورت را مهر و موم می کنند و تا 95 درصد می توانند در مقابل ذرات معلق محافظت ایجاد کنند. البته معمولاً میزان قدرت و حفاظت این ماسک ها مورد ارزیابی دقیق تر قرار می گیرد.

این ماسک ها همچون ماسک های جراحی یکبار مصرف هستند اما ماسک حرفه ای تری محسوب می شوند و قدرت فیلتراسیون بسیار بالاتری دارند. البته افراد مبتلا به بیماری های تنفسی و قلبی، لازم است پیش از استفاده از ماسک N95، با پزشک خود مشورت کنند.

لازم به ذکر است که برخی از ماسک ها قابلیت استفاده از فیلتر ماسک را نیز دارند. البته انتخاب فیلتر مناسب و تعیین زمان مناسب برای تعویض فیلتر ماسک نیز، موضوع بااهمیتی است که لازم است مورد توجه قرار گیرد.

شیلد محافظ صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

شیلدهای محافظ صورت، صفحات پلاستیکی شفافی هستند که کل صورت، از بالای سر تا زیر چانه را پوشش می دهند. معمولاً این شیلدها از زمان گذشته، توسط افرادی که در معرض پاشش مایعات آلاینده قرار داشتند، مورد استفاده قرار می گرفت. برای مثال، این شیلدها در دندانپزشکی کاربرد فراوانی دارند.

استفاده از شیلد به تنهایی برای جلوگیری از ورود ویروس هایی همچون کرونا مناسب نیست. اما گاهی افراد همراه با ماسک، برای ایجاد حفاظت بیشتر و محافظت از صورت و چشمان خود، از شیلد محافظ صورت نیز استفاده می کنند.

گرچه استفاده از ماسک می تواند تاحدودی از گسترش ویروس کرونا جلوگیری کند و استفاده از آن در چنین شرایطی برای همه افراد اجباری است، اما همچنان رعایت فاصله اجتماعی و در خانه ماندن، مهمترین و مؤثرترین کار برای پیشگیری از بیماری کرونا خواهد بود.

 توجه : این مقاله توسط کاربران و به عنوان پست مهمان در سایت منتشر شده است. درصورتیکه این مقاله را ناقض قوانین کپی رایت و قوانین جمهوری اسلامی ایران میدانید ، از طریق صفحه تماس با ما اطلاع دهید . 

منبع :

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از درج هر گونه نظر تبلیغاتی ، توهین آمیز و نامرتبط خودداری کنید.