کرونا را بهتر بشناسیم ( پاسخ به 10 سوال در مورد کرونا ویروس )

کرونا به نام خدا و با سلام در این پست ، قصد داریم تا به سوالات رایج در زمینه کرونا ویروس پاسخ دهیم . این سوالات توسط سازمان بهداشت جهانی  پاسخ داده شده است. با ما همراه باشید.

کروناویروس و کویید 19 (COVID-19) چیست ؟

نخستین سوالی که در این زمینه مطرح میشود این است که کرونا وریروس چیست ؟ در مقاله ای با نام ”  کرونا ویروس 2019 و هر آنچه درباره آن باید بدانیم ” بصورت کامل به این سوال پاسخ داده شده است که میتوانید این مقاله را مطالعه کنید.

در کل کرونا ویروس یک خانواده بزرگ از ویروس است که ممکن است باعث ایجاد بیماری در حیوانات و یا انسانها شود. این بیماری باعث ایجاد عفونت های تنفسی میشوند. این ویروس در انواع مختلفی ظاهر میشوند که در گذشته با نام های مرس ، سارس و در حال حاضر هم با نام COVID 19 شناخته میشود. این ویروس میتواند به ریه و سیستم تنفسی آسیب برساند و در برخی موارد هم باعث مرگ بیمار شود. این ویروس برای نخستین بار در اواخر سال 2019 در شهر ووهان چین مشاهده شد.

علائم COVID-19 چیست ؟ و چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا هستند ؟

شایع ترین علائم COVID-19  تب ، خستگی و سرفه خشک است. همچنن برخی بیماران ممکن است آب ریزش بینی ، گلودرد و یا اسهال نیز داشته باشند. این علائم معمولا خفیف هستند و به تدریج شروع میشوند. البته ناگفته نماند ، برخی از افراد آلوده میشوند اما علائمی در آنها ظاهر نمیشود .

بیشتر افراد ( بنا به گفته سازمان جهانی بهداشت حدود 80 درصد ) بدون نیاز به درمان خاصی ، از این بیماری بهبود می یابند. از هر 6 نفر که به این بیماری مبتلا میشوند ، 1 نفر به طور جدی بیمار میشود و دچار مشکلات تنفسی میشوند. متاسفانه افراد مسن و افرادی که دارای مشکلات پزشکی اساسی از جمله فشار خون بالا ، مشکلات قلبی و یا دیابت ،درصد احتمال به این بیماری در آنها بالاتر از سایر افراد می باشد.

نحوه انتشار و سرایت ویروس کرونا به چه صورت است ؟

روش انتشار و سرایت ویروس کرونا بدین صورت است که از طریق دهان و بینی فرد بیمار ( عطسه و … ) به سایرین منتقل میشود. همچنین این ویروس میتواند روی سطوح مختلف تا مدتی زنده بماند و اگر سطوح آلوده لمس شود و سپس ، دستان آلوده خود را به دهان و بینی خود بزند ، این ویروس وارد سیستم تنفسی وی میشود.

آیا COVID 19 (کرونا ویروس ) از طریق هوا هم منتقل میشود ؟

در پاسخ به این سوال میتوان گفت که خیر ! این ویروس به دلیل سنگین بودن ساختارش ، نمیتواند در هوا معلق باشد و پس از خروج از دهان و یا بینی بیمار ، روی سطوح مختلف می نشیند و در صورت لمس آن اجسام توسط فردی دیگر و تماس دست با دهان ، بیینی و یا چشم ، به بدن آن فرد منتقل میشود

آیا برای حفاظت از خود و پیشگیری از کروناویروس باید از ماسک استفاده کنیم ؟

بنا به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) ،تنها افراد مبتلا می بایست از ماسک استفاده کنند. اگر مریض نیستید نیازی به استفاده از ماسک نیست. همان طور که میدانید در کشور ما درواقع کل دنیا ، مشکل کمبود ماسک وجود دارد .از همین رو ، سازمان بهداشت جهانی ،از مردم میخواهد که عاقلانه از ماسک استفاده کنند.

درواقع استفاده از ماسک فقط برای بیماران ، پرستاران و کادر پزشکی بیمارستان ها توصیه میشود و لزومی ندارد همه از ماسک استفاده کنند. بهترین راه پیشگیری ، شستشوی مداوم دست ها می باشد. همچنین در محیط های عمومی ، حتی الامکان از لمس سطوح و اجسام خودداری کنید و از دستکش و یا دستمال برای لمس اجسام استفاده کنید. بزودی در مورد این مسله ، در یک پست مجزا توضیح خواهیم داد.

ضمنا در محیط های شلوغ ، سعی کنید حداقل یک متر از سایر افراد فاصله بگیرید .

سوالات دیگر در روزهای آینده به مقاله اضافه خواهد شد. شما هم میتوانید در صورتیکه سوالی در این زمینه دارید از طریق نظرات همین پست ، ارسال کنید تا به آن پاسخ دهیم.

منبع https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از درج هر گونه نظر تبلیغاتی ، توهین آمیز و نامرتبط خودداری کنید.