چطور یک شارژر لپ‫ تاپ مناسب برای خود خریداری کنیم؟‬‬

زمان مطالعه: 3 دقیقه

امروزه به خوبی می‫توان دید که لپ‫تاپ‫ها نقش مهمی در زندگی افراد و همچنین کسب و کارها ایفا می‫ کنند. حتی قوی‫ترین و به روزترین تبلت و گوشی هوشمند نیز نتوانستند جایگزین آن‫ها شوند. لپ‫ تاپ‫ ها به دلیل داشتن باتری مخصوص که توسط شارژر لپ‫ تاپ شارژ می‫ شود، مدت زمانی را بدون اتصال به برق روشن می‫ مانند و کارایی دارند. در ادامه علل خرابی شارژر لپ تاپ، ویژگی‫ های یک شارژر لپ تاپ مناسب و همچنین نحوه بررسی کیفیت آن را توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

شارژر لپ تاپچه مواردی باعث خرابی شارژر لپتاپ میشود؟

شارژر لپ‫ تاپ مانند نیز دیگر قطعات و لوازم جانبی لپ‫ تاپ ممکن است دچار مشکلاتی شود که مجبور شویم مجددا برای دستگاه خود یک شارژر دیگر تهیه کنیم. چند مورد از عوامل خرابی آن به شرح زیر است.

  • نوسانات جریان برق
  • ضربه خوردن
  • استفاده نابجا از شارژر
  • آب خوردگی
  • ججا زدن سوکت شارژر به صورت غلط

و …

چرا خرید شارژر لپتاپ از یک فروشگاه معتبر مهم است؟

با یک جستجوی ساده در فروشگاه‫های اینترنتی خواهیم دید که برای یک مدل لپ‫تاپ چندین شارژر لپ‫تاپ پیشنهاد می‫شود. این قضیه فقط مختص فروشگاه‫های آنلاین نیست و حتی فروشندگان قطعات لپ‫تاپ هم برای لپ‫تاپ شما چندین گزینه را ارایه می‫دهند. جالب است بدانید که بیش از 90 درصد شارژرهای لپ‫تاپ موجود در بازار ایران اصل نیستند. اما نگران نباشید؛ چرا که شارژرهای لپ‫تاپ غیر اصل اما با کیفیت خوب و قابل قبول در همین بازار ایران به وفور پیدا می‫شود. کافیست به فروشگاه‫های معتبر مراجعه کرده و شارژر لپ‫تاپ با کیفیت ( آنلاین یا حضوری) خریداری کنید.

شارژر لپتاپ مناسب بایستی چه ویژگی‫‫هایی داشته باشد؟

حال می‫ خواهیم بدانیم که چطور می‫ توان تشخیص داد که یک شارژر لپ‫ تاپ با مدل لپ‫ تاپ ما همخوانی دارد. مواردی که توجه به آنها در انتخاب و خرید شارژر ضروری است به شرح زیر است.

  • ولتاژ خروجی شارژر: اولین فاکتوری که می‫بایست برای خرید شارژر لپ تاپ مد نظر قرار داد، ولتاژ خروجی آن است. اگر ولتاژ خروجی شارژر بیشتر از نیاز لپ‫ تاپ باشد باعث آسیب رسیدن به برد لپ‫ تاپ می‫ شود. بنابر این میزان ولتاژ خروجی شارژر باید دقیقا مطابق شارژر اصلی باشد.
  • سوکت شارژر: نکته دیگری که بایستی به آن توجه کرد تطابق سوکت شارژر لپ تاپ با شارژر اصلی است. ممکن است مشخصات شارژر با مدل لپ‫ تاپ همخوانی داشته باشد اما سوکت آن مناسب نباشد. در این صورت آن شارژر بلا استفاده می شود.
  • آمپر شارژر: توجه به میزان آمپر شارژر لپ تاپ نیز ضروری می‫باشد. اگر این پارامتر بیشتر از شارژر اصلی بود ایرادی ندارد. چون باعث می‫شود لپ‫ تاپ شما سریعتر شارژ شود. اما اگر این پارامتر کمتر بود می‫تواند به باتری لپ‫ تاپ آسیب برساند.

ولتاژ خروجی و آمپر بر روی بدنه شارژر لپ تاپ ثبت شده است. در برخی موارد میزان توان خروجی (w) نیز بر روی بدنه درج شده است. این پارامتر از ضرب کردن آمپر در ولتاژ بدست می‫آید. توجه داشته باشید که همواره توان خروجی شارژر کمی کمتر از عددی است که بر روی آن درج شده است.

شارژر لپ تاپ

چطور کیفیت یک شارژر لپتاپ را بسنجیم؟

در نظر اکثر افراد، شارژر لپ تاپ تقلبی و بی کیفیت دارای وزن کمتری نسبت به جنس اصلی می‫باشد. می‫توان گفت که در برخی موارد این منطق درست است. اما شارژرهای بی کیفیتی نیز می‫توان یافت که از نظر وزنی هم‫تراز مدل اصلی می باشند. تنها راهی که می‫توان کیفیت یک شارژر لپ‫تاپ را سنجید، استفاده از ولت‫متر و آمپرسنج است. بدین گونه که پس از اتصال شارژر لپ تاپ به این دستگاه‫ها، بایستی اعداد نشان داده شده با اعداد درج شده بر روی بدنه شارژر یکسان باشد و در بازه زمانی تعیین شده ( 30 دقیقه ) تغییری نکنند. در غیر این صورت شارژر قابل اطمینان نیست و ممکن است به دستگاه شما آسیب برساند و یا خودش دچار خرابی شود.

برای آشنایی بیشتر با باتری لپ تاپ و نحوه انتخاب باتری مناسب لطفا مقاله زیر را بخوانید:

راهنمای خرید باتری لپ تاپ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از درج هر گونه نظر تبلیغاتی ، توهین آمیز و نامرتبط خودداری کنید.