مبانی و اصطلاحات سئو( بیش از 50 اصطلاح )

زمان مطالعه: 7 دقیقه

به نام خدا و با سلام خدمت شما همراهان گرامی .در این پست قصد داریم به بیان مبانی و اصطلاحات سئو بپردازیم. اگر قصد یادگیری سئو و بهینه سازی سایت را دارید توصیه میکنیم حتما این پست را مطالعه کنید .

توضیحات کامل هر یک از عبارات و اصطلاحات سئو که در این صفحه توضیح داده ایم ، بزودی در پستهای بعدی همین دسته ، منتشر خواهد شد و لینک شان را در قسمت مربوط به هر یک ، درج خواهیم کرد.

سئو و بهینه سازی سایت – seo

سئو مخفف عبارت Search Engine Optimization  و به معنی بهینه سازی موتورهای جستجو میباشد . برای اینکه سایت به موتورهای جستجو معرفی شود و از این  طریق بازدید و فروش مان را افزایش دهیم نیاز داریم تا استانداردهایی که موتورهای جستجو گر ( گوگل – بینگ – یاهو و … ) تعریف کرده اند در سایت رعایت کنیم که انجام این کار سئو ( بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو ) نامیده میشود.

الگوریتم ( یکی از پرکاربرد ترین اصطلاحات سئو )

موتورهای جستجو بوسیله دستورالعمل ها و فاکتورهای خاصی ، صفحات وب را در نتایج خود رتبه بندی میکنند که به این دستور العملها و فاکتورها ، الگوریتم گفته میشود و تا کتون الگوریتم های  زیادی توسط چستجو گر گوگل ارایه شده است که هر کدام بر اساس معیارهای خاص خود ، صفحات را رتبه بندی میکنند ، از جمله این الگوریتم ها میتوان به الگوریتم های زیر اشاره کرد.

  • الگوریتم پاندا 
  • الگوریتم پنگوئن  
  • الگوریتم مرغ مگس خوار 
  • الگوریتم پیج لایوت (Page Layout) 
  • الگوریتم کبوتر 
  • الگوریتم موبایل گدون Mobilegeddon 

در پستهای بعدی در مورد الگوریتم های گوگل توضیح خواهیم داد.

sem

مخفف عبارت Search Engine Marketing و به معنی بازاریابی از طریق موتورهای جستجو میباشد. این کار با هدف افزایش فروش و برندینگ انجام میشود. تبلیغات کلیکی گوگل نمونه ای از sem میباشد

smo

مخفف عبارت Social Media Optimization و به معنی بهینه سازی سایت با استفاده از شبکه های اجتماعی میباشد. برخی از  محبوب ترین ،مهمترین و کاربردی ترین شبکه های اجتماعی فیس بوک ، توییتر ، لینکدین  ، اینستاگرام و … میباشد.  smo  درواقع به معنی جمع کردن طرفدار در  شبکه های اجتماعیست.

smm

Social Media Marketing  به معنی بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی است.هر فعالیتی که در شبکه های اجتماعی انجام دهید و منجر به جذب مشتری شود، SMM نامیده می شود .

On PageSEO

در زبان فارسی به آن سئو داخلی گفته میشود و به معنی بهینه سازی ساختاری و داخلی سایت برای موتور های جستجو میباشد که در داخل سایت انجام میشود به عنوان مثال ، تولید محتوا ، بهینه سازی کد ها ، بهینه سازی تصاویر ، افزایش سرعت سایت و … سئو داخلی محسوب میشوند.

off page seo

در زبان فارسی به آن سئو خارجی گفته میشود و به کارهای مربوط به بهینه سازی سایت که در خارج از سایت انجام میشود سئو خارجی گفته میشود ازجمله لینک سازی ، شبکه های اجتماعی و … .

backlink  بک لینک

به لینک هایی از سایت شما که در سایر سایتهای اینترنتی قرار دارد ، بک لینک گفته میشود. بک لینک هم امروزه از اهمیت بالایی نزد موتورهای جستجو برخوردار است و یکی ازمهمترین اصطلاحات سئو می باشد که یادگیری آن برای هر وبمستری ضروری می باشد.

link building

به معنی لینک سازی میباشد و زیر مجموعه ای از سئو خارجی میباشد. لینک سازی میتواند در شبکه های اجتماعی ، وبلاگ ها ، سایت ها  ، انجمن ها و … و از طریق کامنت تبلیغاتی ، تبادل لینک ، درج لینک در پروفایل سایت ها و شبکه های اجتماعی و … صورت میگیرد.

Anchor Text

به عنوان پیوند ها anchor text گفته میشود . در مثال زیر عبارت پاسخ جو ؛ عنوان پیوند و pasokhjo.ir آدرس پیوند میباشد .

پاسخجو

Internal Links

لینک هایی که در یک سایت به صفحات و قسمت های دیگر همان سایت هدایت میشوند ، لینک های داخلی گفته میشود ، به عنوان مثال لینکی که در بالا مثال زده ایم یک لینک داخلی میباشد .

OBL

OBL مخفف Out Bound Links به معنی لینک های خروجی یک سایت است.لینک های خروجی در سئو، منظور لینک هایی است که به دامنه دیگری اشاره دارد.

Content Marketing (بازاریابی محتوا ،یکی از معروف ترین اصطلاحات سئو )

به فرایند بازاریابی از طریق محتوا گفته می شود.فنونی که از طریق محتوا بتوان جلب بازدید و مشتری کرد. ( به عنوان مثال فعالیت ما در این سایت نوعی content marketing  میباشد )

web2

به سایت های کاربر محور web2 گفته میشود ، شبکه های اجتماعی ، انجمن ها و … نمونه هایی از این نوع سایتها هستند.

HTTPS (یکی از رایج ترین اصطلاحات سئو و امنیت سایت)

مخفف HTTP Secure می باشد.همان HTTP است اما به صورت رمز شده و ایمن شده.HTTPS یک قرارداد ارتباطی و انتقال داده می باشد و دارای استاندارد امنیتی SSL هستند.محتوایی که در بستر این قرارداد منتقل می شود، قابل شناسایی و هک نیست.زیرا اطلاعات به صورت رمز شده منتقل می شوند.فراموش نکنید صرفا به خاطر SSL ، یک وب سایت، کاملا امن و قوی در برابر Hack شدن نمی شود.امروزه دارا بودن گواهی SSL ، یکی از فاکتور های سئو محسوب می شود.

Title

عنوان هر صفحه از سایت که برای موتور جستجو قابل خواندن است و برای کاربر فقط در تب یا عنوان پنجره مرورگر نمایان می شود.مهمترین بخش مربوط به On Page SEO

Meta Description

این متاتگ یکی از مهمترین متا تگ هاست.متنی کوتاه که در نتایج جستجو نشان داده می شود که امروزه از اهمیت آن به شدت کاسته شده است ولی درصورتیکه متن جذابی در آن قرار گیرد میتواند تاثر خوبی در جذب ورودی گوگل سایت تان داشته باشد.

Keyword

کلمه کلیدی – کلمه کلیدی مد نظر که لزوما یک کلمه نیست.یک عبارت هم معمولات کلمه کلیدی نامیده می شود.برای مثال شخصی قصد دارد با کلمه کلیدی x سایتش به صفحه اول راه پیدا کند.

Responsive Design

تکنولوژی رسپانسیو به شما کمک میکند تا سایت تان را برای استفاده در تمام دستگاه ها ( رایانه ، موبایل ، تبلت و … ) بهینه سازی کنید. در واقع رسپانسیو بودن سایت به این معنی میباشد که سایت ، در دستگاه های مختلف به درستی نمایش داده شود . این تکنولوژی در چند سال اخیر مورد استفاده سایت های زیادی قرار گرفته است و امروزه به واکنشگرا بودن سایت یکی از مهمترین فاکتور های سئو به حساب می آید.

Heading Tag

تگ های عنوان نیز جزو پربحث ترین اصطلاحات سئو می باشند که یادگیری آن برای هر وبمستری ضروری می باشد.

تگ ها عنوان داخل محتوا . این تگ ها ۶ عدد هستند : h1 , h2 , h3 , h4 , h5 , h6

تگ h1   مهمترین آنهاست و h6 کم اهمیت ترین.با این تگ ها تا حدود کمی در شرایط مختلف، می توان به موتور جستجو فهماند که هر قسمت صفحه چقدر اهمیت دارد.

Keyword Stuffing

تکرار کلمات کلیدی در یک متن به شکلی مصنوعی نامیده می شود.

Over Optimization

بهینه سازی بیش از حد یک سایت.هر گونه کاری که منجر به مصنوعی شدن سئو و بهینه سازی و دستکاری زیاد شود.

Creawler – Robot – Spider

خزنده ها و ربات ها.در دنیای وب خزنده و ربات کاربردهای مختلفی دارند.در سئو، کار انها خزیدن در صفحات وب سایت هاست تا اطلاعات جمع اوری کنند و به موتور جستجو تحویل دهند.

Follow Links

لینک سازی جزو یکی از پرکاربرد ترین اصطلاحات سئو می باشد .

لینک های فالو ، لینک های معمولی هستند.این لینک ها اعتبار را منتقل می کنند.اگر سایت الف به سایت ب لینک دهد اعتبار سایت الف به سایت ب منتقل می شود.انتقال اعتبار به این سادگی ها هم نیست که در مباحث پیشرفته مفصل به آن پرداخت شده است.

 

NoFollow links

لینک هایی هستند که داخل آنها با rel=”nofollow” نشانه گذاری شده است.به معنی این است که سایت یا صفه مقصد، مورد تایید کامل نیست (این معنی عدم تایید و امتیاز منفی نمی باشد).

Sitemap

نقشه سایت است که حاوی لینک های داخلی (آدرس صفحات) یک وب سایت است که به موتور جستجوی گوگل و بینگ داده می شود تا گوگل صفحات سایت را زودتر ایندکس کند.

Google WebMaster Tools یا Google Search Console

گوگل وب مستر تولز یا گوگل سرچ کنسول – ابزار مدیران سایت برای بهینه سازی و تحلیل و بررسی روند آن در گوگل.

این عبارت نیز یکی از کاربردی ترین اصطلاحات سئو می باشد که هر سئو کاری می بایست با این اصطلاح آشنایی کامل داشته باشد و توانایی کار با این ابزار را داشته باشد.

SERP ( یکی از مهمترین اصطلاحات سئو )

مخفف Search Engine Result Page میباشد و  صفحه ای از موتور جستجو که نتایج جستجو شده در آن لیست شده است میباشد.

Google Analytics ( یکی از بهترین ابزارهای آنالیز سایت )

ابزاری است که اطلاعات آماری دقیق به مدیر سایت درباره بازدید صفحات با جزئیات خیلی زیاد نشان می دهد. به کمک این ابزار میتوانید اطلاعات کاملی از بازدید و بازدید کنندگان سایت تان داشته باشید. از جمله این اطلاعات میتوان به نوع شبکه ، نوع دستگاه ، موقعیت جغرافیایی ، صفحات بازدید شده ، آمار مربوط به کمپین های تبلیغاتی و … اشاره کرد.

Impression

میزان دیده شدن می باشد که در دنیای تبلیغات و اینترنت به کار می رود.در گوگل وب مستر تولز نیز، به معنی دیده شدن در صفحات نتایج (SERP) است.

Sitemap

نقشه سایت است که حاوی لینک های داخلی (آدرس صفحات) یک وب سایت است که به موتور جستجوی گوگل و بینگ داده می شود تا گوگل صفحات سایت را زودتر ایندکس کند. به عنوان مثال سایت مپ سایت ما به این صورت میباشد : pasokhjo.ir/sitemap.xml

CTR

نسبت کلیک به مشاهده و رتبه است.برای مثال اگر سایتی با کلمه کلیدی x در رتبه ۳ باشد و روزانه آن کلمه کلیدی ۱۰ بار جستجو شود، و روی آن سایت، ۴ بار کلیک شود، میزان CTR  برابر با ۴۰ درصد می باشد.

Visitor

بازدید کننده منحصر به فرد یک سایت.اگر یک نفر با یک IP  بیست بار از سایتی بازدید کند ، او تنها یک بازدید کننده محسوب می شود.

Visit

بازدید صفحه.صرف نظر از منحصر به فرد بودن بازدید کنندگان؛ هر بازدیدی از صفحات یک visit محسوب می شود.

Alexa Rank

رتبه ای است که سایت الکسا به سایت های دنیا به صورت جهانی و کشوری می دهد و هر چه پایین تر باشد نشان پربازدید بودن سایت است.(راه های تقلبی برای کاهش رتبه وجود دارد). آدرس این سایت alexa.com میباشد و برای بررسی رتبه سایت خود باید وارد آدرس  http://alexa.com/siteinfoشوید و در کادر جستجو آدرس سایت خود را وارد کنید .

Bounce Rate یکی از رایج ترین اصطلاحات سئو

میزان دفع بازدید کننده از یک سایت است که هر چقدر بیشتر باشد بدتر است.اگر ۷۰ درصد باشد نشان از این است که ۷۰ درصد بازدیدکنندگان بلافاصله سایت را می بندند.

White Hat SEO ( یکی از رایج ترین اصطلاحات سئو ) :

روش های انجام سئو سایت و بهینه سازی صفحات سایت کاملا مطابق با قوانین موتور های جستجو ( یکی از رایج ترین اصطلاحات سئو )

Black Hat SEO ( یکی از رایج ترین اصطلاحات سئو ):

روش های انجام سئو سایت و بهینه سازی صفحات سایت به روش های غیر معمول و با قصد دور زدن و فریب موتورهای جستجو ( یکی دیگر از رایج ترین اصطلاحات سئو )

Gray Hat SEO :

ترکیب روش های انجام سئو سایت و بهینه سازی صفحات سایت هم طبق قوانین موتور های جستجو  و هم به روش های غیر معمول به طوری که باعث جریمه سایت ما نشوند.

در این مقاله سعی کرده ایم تا به بیان پرکاربرد ترین اصطلاحات سئو بپردازیم. .درصورتیکه در مورد هر یک از موارد نام برده شده سوالی دارید ، از طریق نظرات همین پست سوال تان را مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم.

همچنین شما می توانید سوالات مرتبط با سئو خود را از طریق پست پرسش و پاسخ سئو نیز مطرح کنید تا سریع تر به آن پاسخ دهیم.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از درج هر گونه نظر تبلیغاتی ، توهین آمیز و نامرتبط خودداری کنید.