ماوس، مشکلات و راه حل ها

زمان مطالعه: 3 دقیقه

ماوس یکی از ابزارهای مهم ورودی کامپیوتر رومیزی و لپ‫تاپ است. لپ‫تاپ ها اگرچه تاچ پد دارند و در نگاه اول این طور به نظر برسد که احتیاجی به آن ندارند اما در برخی موارد تاچ پد کارایی یک ماوس را ندارد. در گذشته عملکرد ماوس ها بدین گونه بود که یک غلتک توپی شکل زیر آن تعبیه می‫کردند و با تکان خوردن آن روی یک سطح، اشاره‫گر آن در مانیتور نیز جابجا می‫شد. امروزه به جای غلتک، از سنسور نوری دارای LED و یا لیزری استفاده می‫کنند. سنسور نوری اغلب در ماوس های معمولی با استفاده های رایج به کار برده می‫شود. ماوس هایی با سنسور لیزری هم بیشتر برای گیمرها کاربرد دارند؛ چرا که حساسیت و سرعت عمل بیشتری دارند. ما قصد داریم مشکلاتی که ممکن است برای هر ماوسی پیش بیاید را با راه حل بررسی کنیم. با ما همرا باشید.

 

ماوس

ماوس ها از لحاظ ظاهری به دو دسته بی سیم و با سیم تقسیم می‫شوند. در مورد ماوس‫ های با سیم می‫توان گفت که اغلب مشکلات مربوط به کابل آن‫ها می‫باشد. ماوس‫های بی سیم مقاومت و کاربرد بهتری دارند اما آن‫ها هم از خرابی‫ها و نقص‫ های احتمالی مصون نیستند. چند نمونه از این مشکلات احتمالی را با هم مرور می‫ کنیم.

ماوس برای سیستم عامل ناشناس است

در ابتدا می‫بایست از سلامت ویندوز و سیستم خود مطمئن شوید. ماوس را بر روی یک یا چند سیستم دیگر تست کنید. در صورت اطمینان از ویندوز و سیستم، اتصالات را بررسی کنید. ماوس با سیم همانطور که گفته شد ممکن است در کابل اتصال آن به سیستم خرابی وجود داشته باشد. کابل اتصال ( ماوس با سیم ) را با مولتی‫متر تست کنید. در صورت سالم بودن، می‫توان نتیجه گرفت که ایراد از آی سی آن است.

کلیکهای چپ و راست ماوس کار نمیکند

ممکن است یکی از کلیک‫ها یا هردو به خوبی کار نکند و یا اینکه نیاز است فشار زیادی بر روی آن‫ها اعمال کنیم تا عمل کند. در صورت عملکرد با فشار زیاد وارده بر آن، می‫توانید با یک اسپری خشک و یا مقداری تینر ( ترجیحا اسپری خشک ) کنتاکت را تمیز کنید. اگر مشکل حل نشد، می بایست کلیک را تعویض کنید.

غلتک ماوس ایراد دارد

یکی دیگر از مشکلات احتمالی عدم کارکرد صحیح غلتک ماوس است. در این مورد قطعه‫ای که به غلتک متصل است را با اسپری تمیز کنید. اگر مشکل برطرف نشد، کمی آن را با دم باریک جمعش کنید. بهترین کار این است که غلتک را تعویض کنید؛ چرا که این احتمال وجود دارد که بعد از انجام این اقدامات، مشکل حل نشود.

اشاره گر ماوس کار نمیکند و یا لرزش دارد

ممکن است تمام ایرادات ذکر شده در بالا وجود نداشته باشد اما اشاره گر ماوس در مانیتور کار نکند و یا دچار لرزش شده باشد. در این صورت یکی یا چند مورد از احتمالات زیر می‫تواند مسبب آن باشد.

  • ال ای دی قرمز رنگ پشت آی سی ایراد داشته باشد. در این حالت می‫بایست ال ای دی را تعویض کنید.
  • آی سی مشکل داشته باشد و یا پایه‫های آن قلع مردگی داشته باشد.
  • ال ای دی قرمز رنگ در فاصله مناسب با آی سی قرار نداشته باشد که می‫بایست آن را کمی عقب جلو کرد.
  • چشمی یا همان منعکس کننده نور که در زیر آن تعبیه شده است کثیف شده باشد که بایستی آن را با پنبه تمیز کنید. توصیه می‫شود این قطعه را نیز تعویض کنید.

برای آشنایی با نحوه تعمیر ماوس لطفا مقاله زیر را مطالعه کنید:

ماوس کامپیوتر یا لپ تاپ را چگونه می توان تعمیر کرد؟

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از درج هر گونه نظر تبلیغاتی ، توهین آمیز و نامرتبط خودداری کنید.