تعداد سایکل استفاده شده ی باتری را از کجا پیدا کنم؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

سایکل باتری به چه معناست؟

 

قبل از اینکه بخواهم به شما جواب این سوال جواب بدم,بهتر است قبلش بررسی کنیم که اصلا سایکل چی هست و چه رابطه ای با باتری لپ تاپ شما دارد!

هر گاه شما از صد در صد قدرت باتری خود استفاده کنید و دوباره آن را شارژ کنید,می توان گفت که یک سایکل برای باتری شما طی شده است.

شارژ شدن باتری تو درصدهای بالاتر فشار بیشتری به باتری میاره و سهم بیشتری از سایکلی که اتفاق میافته مربوط به درصدهای بالاتره.اگر بخوام به صورت واضح تر برای شما توضیح بدهم اگر از ۰ تا ۱۰۰درصد شارژ کردن، ۱ سایکل از عمر باتری کم کند، از ۰ تا ۸۰ درصد شارژ کردن، فقط ۲۴/. سایکل از عمر باتری کم میکند.

دقت کنید!!!
خالی شدن یا نشدن کامل باتری هم از سوالات پر تکرار کاربران است!ابنده اصلا شارژ شدن کامل باتری را پیشنهاد نمی کنم.بهترین استراتژی که می توانم به شما پیشنهاد بدهم به این صورت است که اجازه ندهیم شارژ باتری به زیر ۲۰ درصد برسد! و هنگام شارژ تا 100 درصد شارژ نکنیم !توصیهخ می کنم تا 80 درصد ان را شارژ کنید.

جالب است بدانید که:

در مک بوک نمی توانیم شارژ را در ۸۰ درصد متوقف کنیم و از برق استفاده کنیم!در واقع در این سیستم ها  باتری باید مدام در حال پر و خالی شدن باشد و در نهایت سایکل خیلی بیشتری خواهد داشت.

اگر قصد خرید اینترنتی باتری لپ تاپ رو دارین حتما قبلش این مطلب رو بخونید.

راهنمای خرید باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ من چه تعداد سایکل استفاده کرده است؟

 

روش اطلاع از تعداد سایکل استفاده شده در سیستم های مختلف متفاوت است.

برای اطلاع از تعداد دفعات شارژ لپ تاپ می توانید از دستورات Command Prompt استفاده نمایید. در ویندوز های ۸ و بالاتر می توانید بر روی استارت راست کلیک کرده و گزینه Command Prompt را انتخاب کنید. در غیر این صورت می توانید آن را سرچ کنید. همچنین می توانید از Windows PowerShell نیز استفاده کنید.

بعد از وارد کردن این دستور,ویندوز یک فایل را در مسیر زیر به ما می دهد.

C:\Users\USERNAME\battery report.html

تعیین تعداد سایکل استفاده شده در مک بوک

اگر از سیستم عامل مک بوک استفاده می کنید از راه زیر می توانید تعداد سایکل مصرف شده توسط سیستم اتان را ببینید.

1-در منوی option  بر روی علامت لوگو اپل کلیک کنید.

2-About This Mac را انتخاب نمایید. سپس در پنجره اطلاعات سیستم  برای اطلاعات بیشتر روی System Report کلیک کنید. در زیر قسمت Hardware header روی تب Power کلیک کنید.

همانطور که در تصویر می بینید در قسمت Health Information شما می توانید  Cycle Count همان مقدار دفعات شارژ را ببینید.

 

 

 

تعداد سایکل در ویندوز

اگر از ویندوز 10,7 و یا 8 استفاده می کنید از طریق Command Prompt می توانید به اطلاعات و جزییاتی از باطری دست پیدا کنید.خوب برای شروع دستور   powercfg /batteryreportرا در خطر فرمان وارد کنید.بعد از وارد کردن این دستور,ویندوز در مسیر زیر یک فایل برای شما ذخیره می کند که می توانید در فایل مورد نظر اطلاعات کاملی از باتری خود را بدست بیاورید.

 

نتیجه ی دستور commend prompt

C:\Users\USERNAME\battery report.html

 

 

 

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از درج هر گونه نظر تبلیغاتی ، توهین آمیز و نامرتبط خودداری کنید.