آیا قیمت بیت کوین امسال به ۲۰۰۰۰ دلار نزدیک می‌شود؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

بر اساس یک تحلیل جدید که در سایت بلومبرگ منتشر شده، قیمت بیت کوین امسال  به شدت بالا رفته و به سمت کانال 20000 دلار خواهد رفت.بنا بر این مقاله ی تحلیلی که با تمرکز روی تاریخچه ی این ارز دیجیتالی در بازار نوشته شده و در آخرین نسخه ی  Bloomberg Crypto Outlook منتشر گردیده است:

“بیت کوین دقیقا مثل سال 2016 دارد به نقطه ی اوج قبلی اش برمی‌گردد. آن زمان آخرین باری بود که  عرضه نصف شد، و همینطور سومین سال پس از یک اوج گیری جانانه. پس از سقوط 60 درصدی قیمت در سال 2014، در اواخر سال 2016 بود که بهای بیت کوین دوباره با نقطه ی اوجش در سال 2013 برابر شد.”

این مقاله پیش بینی کرد:” چهار سال جلو بیاید تا برسید به دومین سال پس از سقوط 75 درصدی قیمت بیت کوین در سال 2018. به عقیده ی ما، اگر بیت کوین روند سال 2016 خودش را طی کند، امسال به رکورد 20000 دلار دست می یابد”.

[یادداشت ویراستار: سرمایه گذاری در سکه های رمزنگاری شده یا توکن ها به شدت پر مخاطره بوده و بازار آن عمدتا بی قاعده است. هر فردی که به فکر سرمایه گذاری در این بازار است باید آمادگی این را داشته باشد که تمام سرمایه اش را از دست بدهد.]

بعد از این پیش بینی، چندین تحلیلگر به موضوع ورود کردند و بسیاری از آنها گفتند که گرچه بیت کوین ممکن است واقعا تا قبل از تمام شدن سال 2020 به قیمت 20000 دلار برسد، اما این موضوع به دلایلی متفاوت از آنچه که در مقاله ی تحلیلی بلومبرگ برشمرده شده، اتفاق خواهد افتاد.

بعضی از آن تحلیلگران روی این مسئله تاکید داشتند که رویداد موسوم به هاوینگ، که طی آن انگیزه برای ماینینگ بیت کوین 50 درصد کاهش یافت، نرخ عرضه ی جدید در بازار را با افت شدید مواجه کرد. برخی دیگر انتظار افزایش تقاضا برای بیت کوین در آینده را عاملی احتمالی برای بالا رفتن قیمت آن دانستند.

یک تحلیلگر: عوامل ساختاری باعث بالا رفتن قیمت می شوند

به گفته ی Alex Mashinsky، مدیر عامل شرکت Celsius Network، بیت کوین امسال “سقف‌های قیمتی جدیدی” را تجربه خواهد کرد. او با اشاره به این که دو عامل ساختاری عمده باعث صعود قیمت این رمزارز خواهند شد، گفت:” از ماه ژانویه دارم در مورد این قیمت 20000 دلار حرف می زنم. هاوینگ داره تورم زدایی شدیدی روی بیت کوین اعمال می کنه و در عین حال، می بینیم که تعداد آدمهای جدیدی که دارن بیت کوین میخرن به شدت بالا رفته.” او در پایان نتیجه گیری کرد:” افزایش تقاضا و کاهش عرضه همه‌ی اختلال های بازار رو از بین میبره و کمک میکنه که سقف‌های قیمتی جدیدی رو تو سال 2020 ببینیم”.

مشوق های دولتی

Eric  Ervin، مدیرعامل Blockforce Capital هم در این مورد اظهار نظر کرد و گفت بیت کوین “قطعا” می تواند تا آخر امسال به 20000 دلار برسد. او به طور خاص به ” مشوق های عظیم مالی و پولی و احتمال تورم گسترده در آینده” اشاره کرد و گفت:” اگه این موضوع رو بذاریم کنار سرمایه ی بازار نسبتا کم بیت کوین، راحت میشه دید که توی یه نقطه‌ی عطف هستیم. مقدار عرضه ی جدیدی که داشت به بازار میومد الان نصف شده و دولت های جهانی و بانک های مرکزی دارن با بالاترین سرعت از زمان بحران اقتصادی اسکناس چاپ می کنن. شرایط اساسی برای یه صعود انفجاری توی قیمت بیت کوین داره فراهم میشه”.

استفاده‌ی روزمره از بیت کوین

Michael Conn، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران صندوق Zilliqa Capital در سنگاپور، گفت:” فکر می کنم بیت کوین میتونه توی 2020-2021 به قیمت 20000 دلار برسه، اما نه لزوما بخاطر روندهای قیمتی سال گذشته. اگه روند سال 2016 رو طی کنه، به راحتی میشه گفت که به 20000 دلار می رسه. حس میکنم که بیت کوین بخاطر رشد اساسی توی استفاده های جانبی از این سکه، شانس این رو داره که به کانال 20000 دلار نزدیک بشه”.

Conn  در تشریح این موضوع گفت:” به عقیده ی من تثبیت قیمت توی سال 2020 و ادامه ی این روند تا 2021 کمک می کنه که مفهوم اصلی بازار مالی غیرمتمرکز به همه اثبات بشه. به طور دقیقتر، یک شبکه ی مالی غیر متمرکز که کانونی برای پرداخت، انتقال پول، قرض دادن، بیمه و سرمایه گذاری تو مقیاس جهانی باشه، پی ریزی میشه”.

او همچنین پیش بینی کرد که” مزایای واضح بلاکچین برای ارائه ی خدمات به اونهایی که دسترسی شون به خدمات بانکی کم و یا در حد صفره، باعث میشه که تقاضا برای بیت کوین زیاد بشه و همینطور ارزش این سکه و سکه های مشابه اون افزایش پیدا کنه”.

تقاضای سازمانی

John Todaro، مدیر تحقیقات ارز دیجیتال شرکت TradeBlock هم از افزایش توجهات به بیت کوین صحبت کرد، اما به جای تمرکز روی استفاده روزمره از بیت کوین، به تغییر ترجیحات سرمایه گذاری سازمان ها اشاره کرد:” همینطور که سرمایه گذارهای سازمانی توی این بازار بزرگتر میشن و اشتهاشون برای بیت کوین زیادتر میشه، مقدار تقاضا به راحتی از عرضه بالاتر میره و قیمت این ارز دیجیتالی رو به سمت بالا هل میده. اگر بتونیم دوباره به اقتصاد سر و سامونی بدیم، سرمایه گذاری بیشتر از این رو توی بازارهای پر ریسک شاهد خواهیم بود، که جریان سرمایه رو به سمت بیت کوین و رمزارزها هم سوق میده”.

او همچنین در مورد متد استفاده شده در مقاله ی تحلیلی بلومبرگ گفت:” حالا میشه گفت که بیت کوین روند سال 2016 خودش رو پی میگیره و امسال به سقف های قیمتی جدیدی می رسه؟ قطعا این احتمال وجود داره. اما هنوز هم سرمایه ی انباشه‌ ی عظیمی توی بازارهای مالی مختلف وجود داره و چالش های نظارتی زیادی هم توی بازار بیت کوین هست که میتونه باعث بشه اوضاع مثل سابق (2016) پیش نره”.

 توجه : این مقاله توسط کاربران و به عنوان پست مهمان در سایت منتشر شده است. درصورتیکه این مقاله را ناقض قوانین کپی رایت و قوانین جمهوری اسلامی ایران میدانید ، از طریق صفحه تماس با ما اطلاع دهید . 

منبع :

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از درج هر گونه نظر تبلیغاتی ، توهین آمیز و نامرتبط خودداری کنید.