تاثیر موسیقی و شعر بر همدیگر

زمان مطالعه: 2 دقیقه

موسیقی و شعر از زمان های قدیم با یکدیگر همراه بوده اند و در کاکتوس موزیک نقش جدا نشدنی موسیقی و شعر مورد بررسی قرار گرفته است .

هرچه فن موسیقی رشد کند، نیازش به شعر کمتر می شود تا وقتی که بتواند بی کمک آن از عهده بیان منظوری برآید ولی هیچگاه از آن بی نیاز نخواهد بود، به خصوص در کشور ما که هنوز هم شعر جزء جدا نشدنی موسیقی است و همواره کلمه ساز و آواز با هم به کار برده می شود.

حکمرانی کلام در کشور ما ، قبل از موسیقی رونق و رواج داشته است، زیرا کلام ضامن معانی قابل فهمی است، و آشکار است وقتی این عامل انتقال اندیشه ، با صوتی خوش همراه می شود  اثر بخشی آن بیشتر می شود، به همین سبب، وقتی کلام زیبا از هنجره ای خوش شنیده می شد بیشتر خوش آیند شنونده قرار می گرفت، بی دلیل نبوده است که از روزگاران قدیم موسیقی همراه با کلام را یکی از عالی ترین انواع موسیقی دانسته اند .

تاثیر شعر و موسیقی بر هم

شعر و موسیقی زبان دل و احساس اند و بی گمان آنچه از دل خیزد لاجرم بر دل نشیند و همچنین است نثرهای فصیح و  دانشین .اگر دکلمه های باران نیکراه را شنیده باشید شاید بهتر بتوانید تاثیر شعر و موسیقی را بر هم درک کنید جایی که شعرهای زیبا با صدا و موسیقی شگفت انگیز ترکیب می شوند و وجود آدمی از جسم خاکی و نفس افلاکی ترکیب یافته است. مظهر روح هم کیفیات نفسانی و عواطف انسانی است.

شعر نمایانگر بخش ناکامی ها و موسیقی مونس و همدم دوران تنهایی ها و سختی ها و بدبختی های بشر بوده است. هم اکنون نیز انسان مترقّی هنگام اندوه زمزمه می کند و موقع خستگی به آهنگی جالب گوش فرا می دهد. نوای ساز، او را به عالم آرزوها می کشاند و شعری نغز و بدیع به او بال و پر خیال می بخشد تا بتواند در آسمانهایی که روح حساس سرمدی برای وی بوجود آورده پرواز و با مبدأ و کل، که هستی بخش عالم وجود است راز و نیاز کند.

در تاریخ ادب و موسیقی به داستانها و نکاتی برجسته از تأثیر ادب و آهنگ بر می خوریم و همچنان با پی گیری اخبار موسیقی بر نقش موسیقی در فرهنگ ملل مختلف و تاثیر پذیری آنها از یکدیگر پیش از پیش پی می بریم .

 توجه : این مقاله توسط کاربران و به عنوان پست مهمان در سایت منتشر شده است. درصورتیکه این مقاله را ناقض قوانین کپی رایت و قوانین جمهوری اسلامی ایران میدانید ، از طریق صفحه تماس با ما اطلاع دهید . 

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از درج هر گونه نظر تبلیغاتی ، توهین آمیز و نامرتبط خودداری کنید.